Založ si blog

Nebezpečný koronavírus z Číny: Existuje riziko pre Slovensko?

Vo Francúzsku potvrdili v piatok pred polnocou tretí prípad nákazy novým koronavírusom, ktorým sa v Číne infikovali už stovky ľudí a rozšíril sa aj do iných krajín. Ide o prvé potvrdené prípady v Európe.

Prípady ochorení hlásili okrem iného v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, na Taiwane a v USA, kde v piatok potvrdili 60-ročnú ženu ako druhú pacientku na území Spojených štátov nakazenú novým vírusom.

Najväčšie riziko je teraz spojené s oslavami Nového čínskeho roku. Asi 7 miliónov ľudí sa chystá, že z Číny odletí do štyroch stoviek miest v stovke štátov po celom svete.

Jeden nakazený super prenášač by tak mohol ohroziť množstvo ľudí a spôsobiť rýchlejšie šírenie ochorenia.

Na koronavírus upozorňuje aj slovenská diplomacia. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí pripomenulo tiež, že aj v Thajsku prijali sprísnené preventívne a hygienické opatrenia.

Na letiskách, ktoré obsluhujú priame lety z čínskeho Wu-chanu: Suvarnabhumi, Don Mueang, Phuket a Chiang Mai a na letiskách s charterovými letmi z danej oblasti.

Naše veľvyslanectvo v Bangkoku vyzýva Slovákov aby pred a počas cesty do kráľovstva sledovali tamojšie informácie o situácii.

Čo je to koronavírus

Ide o skupinu vírusov, ktoré sa objavujú u mnohých druhov zvierat. Najčastejšie u tiav a netopierov.

Výnimočne sa môžu zmeniť a zmutovať a potom sú schopné prenášať sa aj na človeka aj medzi ľuďmi. Koronavírusov je veľké množstvo. V poslednej dobe sa objavili epidémie vírusov SARS a MERS.

Kde a kedy sa táto podoba vírusu objavila?

Označovaný ako „nový koronavírus“ alebo nCov, prípadne tiež ako vuchanský koronavírus, sa objavil prvýkrát v polovici decembra 2019 v čínskej provincii Chu-pej, kde sa nachádza 11-miliónové mesto Wu-Chan.

Vírus sa na človeka preniesol prvýkrát zo zvierat. Za epidémiou SARS mohol prenos šelmy cibetky, za MERS zasa prenos z tiav. Väčšina prvých prípadoch nového koronavírusu je spojená s veľkým trhom vo Wu-chane. Predávajú sa tam živé a mŕtve zvieratá a morské plody.

Ako sa prenáša?

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedlo, že zatiaľ nie je jasné, ako ľahko sa vírus medzi ľuďmi prenáša. Vedci zatiaľ nepopísali mechanizmus prenosu.

SARS a MERS sa prenášajú najmä kvapôčkovou infekciou do nosa a pľúc. Nejde o rozptýlenie vírusu priamo vzduchom. Vo všeobecnosti sa mechanizmus prenosu z človeka na človeka podobá na šírenie chrípky.

Prvé analýzy hovoria, že wuchanský vírus sa preniesol z hadov a netopierov.

Ako sa šíri riziko nákazy

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby ľudia dodržiavali štandardné pravidlá, ktorými sa znižuje pravdepodobnosť prenosu infekčných chorôb.

V Číne to znamená vyhnúť sa zlej tepelne upravenému mäsu pochádzajúcemu najmä z trhov.

Dôležité je zachovávať základnú hygienu, ako je umývanie rúk. Ľudia by s mali tiež obmedziť kontakty s osobami, u ktorých sa prejavujú symptómy ochorenia. Najmä kýchanie a kašlanie.

Americké úrady varovali, že ľudia cestujúci do USA z Wu-chanu ba sa mali:

  • vyhnúť kontaktu s chorými osobami
  • vyhnúť sa zvieratám, trhom so zvieracími produktami
  • necestovať chorí
  • obmedziť kontakt s ostatnými ľuďmi
  • zakrývať si pri kašľaní a kýchaní ústa vreckovkou, nie rukou
  • umývať si ruky mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd

 

Aké sú príznaky ochorení a kedy sa prejavia?

Medzi typické príznaky infekcia patrí dýchacie problémy, horúčka a kašeľ.

Vedci zatiaľ neupresnili, ako rýchlo po nákaze sa tieto symptómy prejavujú. Zistia to až po podrobnejšej analýze ochorení.

Je účinné preventívne očkovanie?

Ani očkovanie ani liečba priamo proti tomuto vírus neexistuje. Keďže ide o vírusové ochorenie, antibiotiká proti nemu neúčinkujú.

WHO ale upokojuje, že sa dá liečiť množstvo symptómov tejto choroby. Liečba je vždy individuálna a vychádza z konkrétnych pacientových potrieb. Podľa WHO je pomoc vysoko účinná.

Kde vírus zaznamenali?

Okrem Číny bol nový typ koronavírusu, ktorý spôsobuje pľúcne ochorenie, zistený v ojedinelých prípadoch tiež v USA, Thajsku, Juhokórejskej republike, Japonsku a na Tchaj-wanu a to už osôb ktoré pricestovali Číny.

Prvé prípady infekcie novým typom koronavírusu zaznamenali v stredu tiež Hongkong a Macao, ktoré sú mimoriadnymi správnymi oblasťami Číny.

Štrajk autodopravcov bude pokračovať. ..

21.01.2020

Na zľavách z mýta sa autodopravcovia a Ministerstvo dopravy a výstavby nedohodli. Po rokovaniach to oznámil Peter Varga, generálny riaditeľ sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií na Ministerstve viac »

Nedostatok zdravotných pracovníkov na Slovensku.

20.01.2020

Praktické sestry, ktoré vznikli z asistentov, mali od septembra 2018 zalepiť diery aj v ambulanciách všeobecných lekárov …V ambulanciách všeobecných lekárov pre dospelých by chýbajúce zdravotné viac »

30 rokov rabovania Slovenska.

16.01.2020

Po československom majdane v roku 1989, tak aj, osireli slovenské chotáre, kde nielenže ovce, kozy, ale aj kravy prestali vypásať trávnaté lúky a pastviny pod lesmi. Tieto teraz iba kosiť sa viac »

OPRE ROMA Memorandum Rómovia volby

Osem politických strán a hnutí podporilo Memorandum Rómov

22.02.2020 16:38

Zaviazali sa tak, že v prípade zvolenia do parlamentu budú pamätať na 12 požiadaviek, ktoré majú viesť k systémovým zmenám.

kiska reklama

Google zablokoval niektoré predvolebné spoty Smeru

22.02.2020 15:30

Išlo prevažne o tri desiatky predvolebných reklám, ale aj dve YouTube videá. V jednom z nich strana útočí na Andreja Kisku a hovorí o prílive migrantov.

vybuch plynu v Prešov, odpratavanie, demolacia panelaka sutiny

Polícia v súvislosti s výbuchom plynu v Prešove zadržala ďalšie dve osoby

22.02.2020 14:32

Zároveň krajský policajný vyšetrovateľ zmenil právnu kvalifikáciu aj voči trom už obvineným a väzobne stíhaným osobám.

voľby, dekrét, poslanec, parlament, vláda

Marketingový expert: Vládne triumvirát politikov, ostatní sú zboristi

22.02.2020 14:00

Marketingový expert Michal Ruttkay hovorí pred finále kampane o prekvapivom triumviráte.

hazi

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 10623x
Priemerná čítanosť článkov: 1062x

Autor blogu

Kategórie